Existují tři základní typy fotoaparátu Polaroid pro integrální (vyjížděcí) film, stejně jako tři typy filmu, který každý z nich používá. V tomto článku se dočtete vše důležité, co o nich potřebujete vědět.
#ŘADA POLAROID 600
Ty nejběžnější modely Polaroidu nesou označení 600. Jsou plastové, často různě barevné a obvykle jsou to právě ony, co si představíte, když se řekne Polaroid.
Jejich návev je odvozen od typu filmu, který používají – číslo 600 značí světelnou citlivost (600 ASA). Existuje mnoho variant „šestistovek“, řady 600 OneStep, 635, 636, ale všechny jsou v podstatě totožné. Různí se především odlišným designem, ale fungují stejně. Během let byla vyrobena velká spousta limitovaných a netradičně barevných edicí, které se současně těžko shání a draží se za vysoké ceny.
Šestistovky jsou sériové, spotřební foťáky, svým snadným ovládáním zamýšlené pro každého (jak prozrazují názvem i některé řady jako třeba OneStep). Prakticky každý model má zabudovaný blesk, dvě spouště (první fotí s bleskem a druhá bez), plastovou čočku a jednoduchou páčku pro korekci expozice.
Základní modely ostří od 1,2 metru do nekonečna pomocí jednoho fixního pole (to znamená, že všechno v tomto rozsahu by mělo být ostré – ve vzdálenosti mezi 1,2 a 1,5m jsou však fotografie nejostřejší). Některé „autofocus“ modely přepínají mezi více poli. Mnoho modelů 600 však disponuje další „close-up“ (přibližovací) plastovou čočkou, které umožňují ostřit už od 0.6 metru (typicky modely řady 636).
Polaroidy řady 600 jsou vhodné a dostačující pro běžné focení a lze s nimi dosáhnout velmi dobrých výsledků. V případě špatných světelných podmínek se lze vždy spolehnout na zabudovaný blesk. Důležité je nezapomínat na vzdálenost, ve které jsou schopny ostřit.
Pro preciznější a spolehlivější fotografování však doporučujeme Polaroid SX-70 popsaný níže.
Polaroidy řady 600 obvykle prodáváme od zhruba dvou tisíc. Nejlevnější jsou aparáty řady Impulse, které fotí pouze s bleskem.
Všechny druhy Polaroidů řady 600 můžete zakoupit zde.
#ŘADA POLAROID LAND CAMERA 1000 / 2000 / 3000
Možná znáte od vidění Polaroidy této řady, ale v naší nabídce je již bohužel nenajdete. Má to dobrý důvod – jsou totiž velmi problémové a moc si nerozumí s novými Polaroid filmy. Proto se jim raději vyhněte obloukem, přestože dříve to bývaly skvělé stroje.
Polaroid Land Camera je v mnoha ohledech totožná s aparáty řady 600, akorát používá film typu SX-70 (citlivost 125 ASA) a nemá zabudovaný blesk (lze dokoupit externí). Je také plastový, akorát o trochu menší. Jméno fotoaparátu je poctou vynálezci Polaroidu Edwinu D. Landovi (není tedy určen na fotografování krajiny, jak by mohl zavádět název).
Bíločerný model 1000 s proužkem je velice oblíbený kvůli svému designu.
Model 2000 umožňuje ruční ostření, které lze nastavovat v rozsahu 1 metr až nekonečno. Nicméně kvůli průhledovému hledáčku není možné ostrost přímo kontrolovat, což činí celý proces poměrně nepraktickým. Pokud však zaostříte správnou vzdálenost, výsledná fotografie bude o něco ostřejší než z klasické 600.
Model 3000, který se těžko shání, navíc disponuje dálkoměrem, čímž odstraňuje problémy s přesným měřením.
#ŘADA POLAROID ORIGINALS ONESTEP 2
Polaroid nedávno po více jak desetileté pauze představil nový fotoaparát a pojmenoval ho OneStep 2. Tento foťák vychází z klasických “šestistovek”, designově však připomíná řadu Land Camera. Má velmi povedenou optiku, snadné ovládání a jeho velkou výhodou je fakt, že má v sobě integrovanou baterii, a tak používá nové filmy I-Type. Ty totiž už v sobě baterii mít nemusí, a tak jsou o něco levnější než klasické Polaroid filmy.
OneStep se momentálně dělá v několika variantách, z nichž nejzajímavější je OneStep+, kterou můžete ovládat přes chytrý telefon. Díky vychytané mobilní aplikaci můžete například používat manuální nastavení závěrky.
Vybrat si mezi fotoaparáty řady OneStep 2 můžete na našem online obchodě.
#ŘADA POLAROID SX-70
SX-70 je pokročilejší varianta pro ty, kdo vyžadují od Polaroidu více. Je to zrcadlovka, která má lepší optiku a skleněnou čočku, větší hledáček a fotky z ní jsou viditelně ostřejší.
Největší přednost tohoto modelu je precizní ostření na blízkost až 20 centimetrů, takže v tomto směru máte fotky skvěle pod kontrolou. To dělá z SX-70 perfektní nástroj na portréty a práci s detaily. Má malou hloubku ostrosti, takže snadno dosáhnete rozostřeného pozadí.
Některé modely mají zabudovaný sonar, díky kterému aparát po namáčknutí spoušti ostří automaticky (můžete přepínat i na ruční ostření). Sonar funguje docela podobně jako netopýr – vysílá vlny, které se k němu odražené vrací s informací o vzdálenosti předmětů. Je velice praktický, pokud člověk takzvaně „pálí od boku“ a nemá čas důkladně ostřit. Nevýhodou modelu SX-70 je, že nemá zabudovaný blesk, lze však dokoupit externí. Na rozdíl od řady 600 lze na SX-70 dokoupit i další zajímavé vybavení – například drátovou spoušť nebo makro čočku.
SX-70 je těžší a pevnější, protože má kovovou konstrukci, dobře sedí v ruce a pozor, je skládací. Stačí dva jednoduché pohyby a z foťáku se stane podlouhlá krabička. Složená SX-70 se tak pohodlně nosí a je neobvykle bytelná, protože citlivé části aparátu (například čočka) se obrátí dovnitř, jako když želva zatáhne hlavu do krunýře (což ale rozhodně neznamená, že s ní můžete bezstarostně bouchat).
SX-70 používá filmy Polaroid Originals SX-70, které mají citlovst 125 ASA. Po poměrně snadné úpravě je možné používat i film 600. Existuje i pozdější model SLR 680, který používá 600 filmy a má zabudovaný sonar a blesk, těžko se však shání.
Cena u nás se pohybují kolem 9 tisíc. Cena modelu se odvíjí primárně od jeho konstrukce – ty levnější mají plastové tělo, ty dražší, bytelnější, jsou pochromované. Vybrat si můžete zde.
Fakt, že je SX-70 dražší a prohlašujeme ji za lepší neznamená, že je lepší pro všechny. V některých ohledech podstatně rozšiřuje možnosti Polaroidu řady 600 – kvalitnější optikou a precizním ostřením – což ale ne každý hned využije. Pro mnoho lidí může být mnohem praktičtější klasická 600 se zabudovaným bleskem, která na běžné zachycování momentek bohatě stačí. Je důležité také zmínit, že s každým Polaroidem můžete dělat krásné fotky, pokud se s ním dostatečně sžijete a pochopíte jeho možnosti. Proto doporučujeme navštívit nějaký z našich workshopů, kde vás s Polaroidem naučíme zacházet.
Dobrý den, jaké filmy se používají v Polaroidech řady Spectra? Děkuji.
S pozdravem Pavel Konvalinka
Dobrý den, používá filmy se stejným názvem 😉
https://polagraph.cz/kategorie-produktu/polaroid/filmy/spectra-filmy/
Dobrý den, mám Polaroid 636 nějaký starší, dostal jsem ho jako dárek. Chtěl bych se optat jaký papír do něj správně vybrat a co vše je k tomu potřeba, aby mi nafotil pár fotek´. Můžu kdyžtak zaslat fotografii Polaroidu jestli mi poradíte.
Dobry den! Do 636ky patri filmy Impossbile 600, najdete je zde: https://polagraph.cz/product-category/polaroid/filmy/600-filmy/
Nic vic k foceni nepotrebujete 🙂
Pripadne doporucuju precist https://polagraph.cz/2016/01/08/tipy-1-jak-zachazet-s-polaroidem/
Hezky den!
Michal